Україна прагне залучити на Глобальний саміт миру у Швейцарії представників якомога більшої кількості держав, аби підірвати наратив російської пропаганди про те, що на боці України – недостатня світова підтримка, а Росія та Китай зі своїм “мирним планом” мають не меншу кількість прибічників.

Основна підтримка України на саміті, як і раніше, буде від США, ЄС, Великої Британії та інших західних країн. Українці чекають також на присутність на заході лідерів країн Глобального Півдня. Ця група країн нині дотримується умовного нейтралітету, із застереженням ставиться до антиросійських санкцій і зі скепсисом – до Формули миру Зеленського, якій присвячено саміт у Швейцарії. Досі невідомо, чи братиме участь Китай. Росії точно не буде, її вирішили не запрошувати.

Про що говоритимуть

Остання версія порядку денного саміту, яку президент України Володимир Зеленський представив агентству Reuters, містить такі пріоритети як обговорення питань ядерної та продовольчої безпеки, а також обмін військовополоненими за формулою “всіх на всіх”.

Видозмінений порядок денний форуму уникає ключових питань врегулювання війни в Україні та віддає пріоритет загальним проблемам безпеки. Тож, не знімаючи з порядку денного завдання тиснути на РФ, Україна розраховує продемонструвати єдність не лише із Заходом, а й із незахідним світом, який усе ще зважає на позицію Росії.

Загалом очікувати якогось прориву від саміту, мабуть, не варто. Росія ігноруватиме будь-які ухвалені там рішення, про що Кремль вже чітко заявив, а Китай підтримав. Треба розуміти, що реальний тиск і дипломатичні заяви – це абсолютно різні речі.

Наприклад, якби можна було переконати країни Глобального Півдня більше не купувати російські енергоносії, то в Росії принаймні могли б замислитися щодо зупинення бойових дій в Україні на лінії, де зараз перебувають війська. Але якщо РФ продовжує за рахунок Китаю, Індії та Бразилії збагачуватись, жодних підстав у РФ закінчувати цю війну в принципі не існує. І ніякий Форум миру в Швейцарії навіть на крок не наблизить можливість цього завершення, як би нам того не хотілося.

Альтернативний саміт

Росія та Китай мають вплив на низку країн Глобального Півдня і зараз наполегливо переконують ці країни не брати участі в саміті й не підтримувати українську Формулу миру. Для цього спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей здійснив велике турне, узгоджуючи з цими країнами китайсько-російський підхід до так званого охолодження війни.

В основі цього підходу – фактичне замороження лінії фронту, що зафіксує втрату Україною окупованих територій, із незрозумілими перспективами та на невизначений термін. Путін “позитивно оцінив” цю “позицію Китаю”, заявивши, що “Пекін чітко розуміє коріння української кризи” та “її глобальний геополітичний вплив”.

“Концепції та пропозиції, зазначені у документі, демонструють щире бажання Китаю стабілізувати ситуацію”, – додав російський диктатор.

23 травня КНР та Бразилія опублікували заяву, у якій ідеться про “взаєморозуміння між країнами щодо політичного врегулювання української кризи”. Це перший випадок, коли Китай підписує спільну заяву з іншою країною щодо війни в Україні. І знову ж таки більшість країн Глобального Півдня, попередньо оброблені спецпредставником КНР, можуть погодитися з цим баченням вслід за Бразилією. А це може стати значною проблемою для української дипломатії.

Крім Росії, Китаю та Бразилії, до БРІКС входять Індія, ПАР, Саудівська Аравія, Іран, ОАЕ, Єгипет та Ефіопія.

Також Росія, в межах протидії українському саміту у Швейцарії, приблизно на той же час планує зустріч представників країн БРІКС. На думку дипломатичних джерел, зустріч у Москві пройде на рівні міністрів закордонних справ. Це означає, що Китай не відправлятиме на швейцарську зустріч свого очільника МЗС Ван І.

Треба ставити перед собою реалістичні завдання

“Потенційні здобутки від саміту полягатимуть у тому, що збереться велика кількість країн, цивілізованих, адекватних, які поважають принципи міжнародного права. Які не хочуть зламу системи, що функціонує, і які підтвердять, що вони боротимуться за те, щоб ця система встояла, щоб народи могли працювати й жити у мирі та відносному спокою, а зло повинно зазнати поразки”, – таку думку висловив ексміністр закордонних справ України Володимир Огризко

“Від самого форуму я очікую правильних слів та заяв. Можливо, формування певних засад із трьох визначених напрямів, які у майбутньому повинні бути деталізовані й на основі цього підготовлені плани їхньої реалізації. От на що ми реально можемо сподіватися. Бо надіятися на те, що цей форум встановить мир в Україні, наївно”, – зазначає Володимир Огризко.

За словами дипломата, треба діяти рішучіше, адекватніше та не боятися власної тіні. Саме такий підхід має стати головним політичним підсумком цього саміту.

“Нарешті цивілізований світ має усвідомити, що йдеться про його долю, а не про якісь дрібні конкретні питання, – продовжує Огризко. – І якщо Україна зможе переконати чи наблизити світ до розуміння цієї простої істини, думаю, що ні Росія, ні Китай не зможуть цьому протистояти. Сила цивілізованого світу в рази більша, ніж сила цього союзу.

Я б не перебільшував значення того, що лідери деяких незахідних країн відмовляються їхати, при всій до них повазі. Не вони визначають політичний порядок денний у світі. Тому я не думаю, що нам треба ставити своїм завданням охопити всі країни на політичній карті. Нам варто ставити перед собою реалістичне завдання згуртувати найбільш впливові країни. Я думаю, що це теж буде одним з елементів успіху цього саміту”, – впевнений Володимир Огризко.

Китай, на думку Огризка, або не приїде на саміт, або ж буде представлений на дуже низькому дипломатичному рівні, адже він не кине свого російського союзника. Але це не трагедія, а загальна політична позиція.

“Не треба, знову ж таки, вигадувати те, чого насправді немає. Так, через тиск Заходу на Китай його позиція може певною мірою змінитися, але не кардинально. От саме тому нам треба консолідувати саме Захід, ще раз на цьому наголошую, навколо тих інтересів і завдань, які є для нас вирішальними і надзвичайно важливими”, – констатував Володимир Огризко.

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Росія розуміє тільки позицію сили

“Примітивна логіка Путіна полягає у тому, що все запропоноване Україною треба знецінювати. Тому вони разом із КНР працюють з певними країнами. І вже під час візиту Путіна в Китай лідери двох важливих держав – Бразилії і ПАР – заявили, що не братимуть участі у швейцарському саміті. Очевидно, що протидія українському саміту миру йде на всіх можливих рівнях і всіма доступними засобами”, – таку думку висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

“Чи вдалося Китаю і Росії досягти мети? Я не думаю, що цілі РФ і КНР повністю збігаються, адже у Пекіна геть інші амбіції, завдання та проблеми й зовсім інший підхід до розвитку глобальних процесів. І в цьому сенсі Росія їм просто корисна саме зараз, адже внаслідок війни КНР має можливість купувати дешевший газ та нафту й продавати Росії все, що тільки можна, аби платили. Тому їхня позиція щодо саміту миру зрозуміла.

Стосовно очікувань від саміту були різні коментарі, зокрема з боку наших дипломатів, що от ми розробимо детальні підходи, певні країни їх підтримають, а потім передамо ці підходи Росії. Але що далі з цим робити? Уявіть собі, що Формула миру імплементується, і тоді ми повинні чекати або мати механізми, як примусити Російську Федерацію та Путіна все це виконати. Тобто росіяни принаймні повинні змінити свою конституцію, повернути її в первинний стан і не вважати окуповані українські території своїми”, – зазначає Ігор Долгов.

Якщо робити історичні паралелі, мирні конференції зазвичай відбуваються, коли є переможець, який називає свої умови. Зараз цього немає, і це головна проблема.

“Зараз, скільки б там не було глав держав на саміті у Швейцарії, все одно головним гравцем, діячем із реалізації Формули миру є Збройні сили України. Бо іншої мови Росія не розуміє, і розраховувати на те, що якось після саміту позиція Кремля зміниться, несерйозно”, – констатував Ігор Долгов.