Як повідомляє американська преса, незабаром очікується політичне рішення щодо відсторонення Угорщини від контролю над процесом розширення ЄС.

Йдеться про небажання в керівних колах Євросоюзу, аби посаду єврокомісара з питань розширення продовжував обіймати угорець Олівер Варгеї чи будь-який інший представник Угорщини. Зазначається, що таке обмеження може бути застосовано на тлі затягування Угорщиною початку переговорів про вступ України до ЄС та тісних зв’язків угорської влади з Російською Федерацією.

Проросійська політика Угорщини спонукає ЄС до більш рішучих дій

Американські журналісти вже прямо вказують на втому Євросоюзу від постійного обструкціонізму прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана щодо України, який принципово блокує майже всі проукраїнські ініціативи. Тож назріває політичне рішення лідерів країн ЄС про своєрідне покарання Будапешта, надаючи в майбутньому угорським представникам лише другорядні посади в наступній Єврокомісії.

Необхідно зазначити, що чинний єврокомісар з євроінтеграції угорець Олівер Варгеї за посадою має значний вплив на перемовини з розширення Європейського Союзу, однак продовжує за вказівкою уряду Орбана блокувати українські інтеграційні зусилля. Низка провідних країн ЄС не хочуть, щоб Варгеї продовжував обіймати цю посаду, і звинувачують його в підриві політики щодо країн-кандидатів на вступ до ЄС.

Скандал із прем’єром Грузії також грає проти Олівера Варгеї

Посол Угорщини в Євросоюзі Олівер Варгеї отримав посаду єврокомісара у 2019 році, однак тоді його призначення було сприйнято як “мирову угоду”, щоб утримати правоконсервативний уряд Орбана Угорщини в орбіті впливу ЄС. Нині до місії європейського комісара з питань сусідства та розширення входить відповідальність і нагляд за процесом приєднання потенційних нових держав-членів до ЄС та відносинами із країнами-сусідами Євросоюзу. Ця посада у Єврокомісії під головуванням Урсули фон дер Ляєн має бути перепризначена під час виборів Євросоюзу 2024 року.

Окрім саботажу української євроінтеграції, Олівера Варгеї звинувачують у нещодавньому скандалі з Грузією. Зокрема, грузинський прем’єр Іраклій Кобахідзе заявив, що “один із єврокомісарів” попередив його про санкції в разі ухвалення скандального закону “про іноагентів”, згадавши про замах на голову уряду Словаччини Роберта Фіцо. Як зізнався сам Варгеї потім, то був він, але, за його словами, “певна частина телефонної розмови була вирвана з контексту”.

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Деякі країни прямо звинувачують Угорщину в саботажі української євроінтеграції

Загалом, як повідомляють джерела в керівних колах Європарламенту, “навряд чи існує навіть питання про те, щоб Угорщині дозволили контролювати будь-яку серйозну посаду в новій Єврокомісії”. “Це те, що ми отримуємо, поставивши лисицю керувати курником” – такою була пряма мова європейського посадовця, яку цитує Politico. Однак Угорщина поки що сподівається на збереження за своїм представником такої впливової посади, яку обіймає Варгеї.

Слід також згадати, що минулого тижня міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс закликав Угорщину припинити затримку багатомільйонного військового пакету для Києва. Також литовський міністр прямо звинуватив Будапешт у відповідальності за нездатність Європи представити послідовну позицію щодо війни в Газі та повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Як відверто зазначив сам Ландсбергіс: “Майже всі наші дискусії та необхідні ініціативи і рішення ЄС блокуються лише однією країною”, натякаючи на деструктивні дії Угорщини в керівних органах Євросоюзу.