Катання на джипах і квадроциклах у Карпатах залишається популярною туристичною розвагою, однак така активність завдає значної шкоди гірським екосистемам.
Масове пересування позашляховиків територією, зокрема в заповідних зонах, призводить до руйнування гірських доріг, ерозії ґрунтів і пошкодження природних ландшафтів. Ця проблема вже кілька років активно обговорюється у соцмережах.
Позашляховики та квадроцикли залишають на схилах глибокі колії, які з часом перетворюються на яри. Такі пошкодження спричиняють ерозію ґрунтів і можуть зберігатися тривалий час без природного відновлення.

Крім шкоди довкіллю, рух транспорту бездоріжжям створює небезпеку і для туристів, які подорожують гірськими маршрутами пішки.

На оприлюднених фото в мережі видно наслідки проїзду позашляховиків: лісові дороги вкриті глибокими коліями, заповненими водою, а окремі ділянки перетворилися на суцільне болото. Через це раніше прохідні стежки стали майже непридатними для пересування.

Для боротьби з проблемою на Закарпатті почали посилювати контроль за джипінгом. Зокрема, 1 липня у Рахові відбулася координаційна нарада за участю представників районної влади, правоохоронців та екологів. Під час зустрічі обговорили заходи, які мають допомогти зменшити негативний вплив позашляховиків на природу.

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до 3 ОШБр. 🇺🇦
Серед запропонованих кроків — встановлення додаткових вказівників і маркування на в’їздах до територій, де джипінг заборонений, проведення рейдів у місцях постійних порушень, посилення співпраці з місцевими громадами та підприємцями, а також створення спеціальних офіційних майданчиків для такого виду відпочинку, щоб мінімізувати шкоду довкіллю.
У Рахівській районній державній адміністрації наголошують, що обмеження не стосуються традиційних лісових доріг чи під’їздів до господарств. Йдеться насамперед про масове пересування позашляховиків поза основними шляхами у найвразливіші для природи періоди — взимку, навесні та восени, коли екосистеми найбільше потерпають від такого навантаження.
Онлайн карта боїв