Нацгвардієць Роман Горілик повернувся з російського полону після понад двох років неволі. На фото, яке було опубліковане, видно, що він втратив значну вагу, що нагадує скелет, обтягнутий шкірою. Таке ставлення до військовополонених нагадує звірства нацистських таборів 20-го століття, але це відбувається зараз, у 21-му столітті. Роман та ще 74 українських воїнів повернулися в Україну 31 травня 2024 року в рамках обміну військовополоненими.

Роман Горілик, старший контролер КПП з охорони Чорнобильської атомної електростанції, був захоплений у березні 2022 року разом з іншими 168 нацгвардійцями, які охороняли ЧАЕС. 89 з них досі утримуються у полоні, а РФ використовує їх для обміну на своїх військових. В організації “Хочу жити” зазначають, що стан Романа та інших військовополонених викликає жах та нагадує про найтемніші сторінки історії людства.

Під час перебування у російському полоні українських військовополонених не відвідували міжнародні спостерігачі. Це свідома політика російської влади, спрямована на приховування нелюдського ставлення до українців. Таке порушення Женевських конвенцій дозволяє Росії уникнути відповідальності за свої дії та приховати жорстоке поводження з полоненими.

Під час останнього обміну, що відбувся 31 травня 2024 року, вдалося визволити 75 українських захисників, серед яких 70 чоловіків і п’ять жінок. Багато з них мають поранення, тяжкі захворювання або інвалідність. В обмін на українських військовополонених Росія отримала 75 своїх військових. Серед визволених були й цивільні, затримані під час окупації різних територій України.

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Крім визволення живих, вдалося повернути й тіла загиблих захисників з різних напрямків бойових дій, включаючи Донецький, Запорізький, Луганський та Харківський. Загалом до України повернули тіла 212 полеглих оборонців. Це був 52-й обмін з початку повномасштабного вторгнення Росії, в рамках якого було звільнено 3210 українських військових.

За офіційними даними, близько 28 тисяч цивільних українців досі перебувають у російському полоні. Їх стан і місцеперебування невідомі, адже окупанти забороняють їм листуватися та контактувати з рідними. Часто людей затримують без жодного суду та слідства. У рамках обмінів цивільних повертають рідко, оскільки міжнародне право забороняє тримати у полоні некомбатантів. На окупованих територіях росіяни іноді відпускають заручників, але без документів вони не можуть повернутися до підконтрольних Україні територій.