За чинними нормами законодавства повноваження ТЦК та СП в частині оповіщення громадян про виклик обмежуються виключно врученням повістки, яка має бути належним чином оформлена. 

Що має містити повістка, як вона має бути вручена та що робити, якщо співробітники ТЦК СП перевищують свої повноваження, пояснила адвокатка Марина Бекало. Про це пише ТСН.ua.

Що має містити повістка:

  • прізвище, власне ім’я та по батькові і дату народження громадянина, якому адресована повістка; 
  • найменування ТЦК та СП, що видав повістку; 
  • мету виклику (для взяття на військовий облік, для проходження ВЛК, для уточнення облікових даних, для призову на військову службу);
  • місце, день і час явки за повісткою;
  • підпис посадової особи, яка видала повістку; 
  • реєстраційний номер повістки;
  • роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.

Коли повістка вважається правильно врученою 

За оновленими правилами під час вручення повістки здійснюється  фото/відеофіксація представниками ТЦК та СП або поліцейським.У такому разі повістка буде вважатися врученою належним чином. 

Під час вручення повістки представники ТЦК та СП мають назвати своє прізвище, власне ім’я та по батькові та мати з собою службове посвідчення, і на вимогу громадянина надати його.

“Отже оповіщення громадянина, якщо воно реалізується безпосередньо представниками ТЦК та СП, наприклад, в громадських місцях, на блокпостах тощо, має відбуватися тільки у вигляді вручення повістки. На цьому повноваження представників ТЦК та СП закінчуються”, — розповіла Марина Бекало.

Чи можуть в ТЦК забрати телефон

Чинним законодавством не покладаються повноваження на посадових осіб ТЦК та СП здійснювати заходи фізичного впливу або психологічного примусу, силою затримувати громадян та доставляти до ТЦК та СП, утримувати в приміщенні, відбирати власні речі, документи, засоби зв’язку тощо. 

“Отже такі насильницькі можуть бути кваліфіковані як перевищення службових повноважень, насильницьке зникнення, незаконне позбавлення волі або викрадення людини, які звісно матимуть кримінальні наслідки для посадових осіб ТЦК та СП”, — розповіла адвокатка.

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

ТЦК “пакують” в бус: що робити

Лише поліцейські мають повноваження на здійснення адміністративного затримання і тільки у разі, якщо в електронних базах поліції є дані про розшук цієї особи. 

“Неправомірні дії представників ТЦК та СП не тільки можна, але й потрібно знімати. Подавати заяву про злочин до правоохоронних органів та вимагати аби це відео долучили до матеріалів провадження в якості доказів”, — зазначила Марина Бекало.