На прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо було скоєно замах, у результаті якого він отримав вогнепальні поранення. За даними поліції, стріляв 71-річний письменник Юрай Чинтула, нібито через незгоду з політикою чинного прем’єра.

Фіцо після перемоги на виборах у вересні минулого року проводив політику відходу від прозахідних цінностей у бік зростання симпатій до Росії. Це не всім подобалося як усередині країни, так і в ЄС. Лівий популіст, голова партії Smer (соціал-демократи) схиляється до стилю правління свого друга – угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана. У Словаччині за Фіцо відбувається поступовий процес згортання демократичних інститутів та вільної преси, також він рішуче виступає проти військової підтримки України.

Що відбувається у Словаччині та які причини могли спровокувати напад на Роберта Фіцо?

Зв’язки Фіцо з криміналітетом і корупція

Фіцо, який уже обіймав посаду прем’єра у словацькому уряді у 2006-2010 і 2012-2018 рр., має увесь “джентльменський набір”, який полюбляє Кремль. Він відомий антизахідними висловлюваннями та підтримкою дій Москви та позиціює себе прихильником “неліберальної демократії”, яку будує в Угорщині Віктор Орбан.

Опоненти звинувачували його у будівництві мафіозних структур у державних органах влади. Перебуваючи на посаді глави уряду, він закликав ЄС зняти санкції з Росії, які було накладено через анексію Криму та агресію на Донбасі, а винуватцями початку війни у 2014 році називав “українських фашистів” і порівнював сили НАТО з вермахтом.

Потім цього політика було усунуто від влади завдяки протестам, які виникли у 2018 році через убивство місцевого журналіста-розслідувача та його дружини. Ян Куцяк вивчав корупцію, пов’язану з урядом Фіцо, субсидіями ЄС та італійською мафією. 21 лютого 2018 року пару застрелили наймані вбивці. Під час найбільших у країні демонстрацій із часів революції, яка повалила комунізм у 1989 році, десятки тисяч словаків вийшли на вулиці та примусили Фіцо та його міністрів подати у відставку.

У 2022 році Національна кримінальна агенція (НАКА) Словаччини висунула звинувачення експрем’єру в корупційній діяльності. Стверджувалося, що під час свого другого прем’єрського терміну Фіцо створив злочинне угруповання, яке використовувало поліцію та податковий департамент для атак на політичних суперників. Однак справу так і не було доведено до кінця.

Поки що достеменної інформації про те, що могло стати причиною нападу на Роберта Фіцо, немає, крім заяви нападника про те, що він зробив це через утиски ЗМІ. Однак варто нагадати, що навіть тоді, коли він повернувся до влади минулого року, багато хто нагадував про його серйозні взаємини з організованою кримінальною злочинністю і контактами з одіозними представниками бізнесу Словаччини.

Противник допомоги Україні

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Словаччина одразу відгукнулася на заклик про допомогу Україні. Лише один факт, який показує тодішнє ставлення: Словаччина першою з блоку НАТО відправила українцям винищувачі. А ще були боєприпаси, бронетехніка й ракетні системи С-300. Також словацька влада підтримала всі санкції проти Росії та прийняла сотні тисяч українських біженців.

Усе кардинально змінилося після того, як прем’єр-міністром став Фіцо, відомий своєю антиукраїнською та проросійською риторикою. Він проти вступу України до ЄС і НАТО й заявляв, що Україні потрібно визнати всі свої окуповані території російськими, щоб досягти миру. Якщо раніше ЄС мав проблему лише з позицією Будапешта, який активно користувався правом вето у питанні української допомоги, то тепер до цього процесу приєдналася і Братислава.

До обрання Фіцо вважалося, що Словаччина була “однією з найпалкіших прихильників України в НАТО та ЄС”.

Фіцо наближався до консолідації влади у своїх руках

“Фіцо повернувся до влади й будує по суті авторитарну систему та намагається змінити зовнішньополітичну орієнтацію Словаччини”, – зазначає президентка країни Зузана Чапутова.

Останні кроки Фіцо, від взяття під контроль державних ЗМІ та ретрансляції російської пропаганди до скасування спеціальної прокуратури, викликають тривогу у Брюсселі. Керівна коаліція Словаччини нині працює ніби за підручником прем’єр-міністра Угорщини Орбана чи диктатора Путіна.

Нинішній уряд Словаччини блокує діяльність вільних вітчизняних ЗМІ, називаючи їх “ворожими”. Натомість надає перевагу проросійським ЗМІ, таким як Hlavné správy, які поширюють наративи Кремля.

Як і Путін, Фіцо перетворює словацьке телебачення на рупор пропаганди. Так, буде створено новий орган під назвою Словацьке телебачення і радіо (STaR), яким керуватимуть політичні призначенці з його партії.

Фіцо за великим рахунком зараз наближався до консолідації влади у власних руках після того, як один з його найближчих соратників у минулому, колишній прем’єр-міністр і нинішній спікер словацького парламенту Петер Пеллегріні переміг на виборах президента Словаччини (обійняти посаду він має у червні).

“Пріоритетом для Фіцо є демонтаж демократії та встановлення автократичного режиму”, – зазначає колишній прем’єр-міністр Одор.

Замах може спричинити закручування гайок

Юрая Чинтулу, який вчинив замах на Фіцо, затримано. За даними словацьких ЗМІ, підозрюваний заявив, що зробив це, бо не згоден із політикою уряду стосовно утисків ЗМІ. Це підтверджує і глава МВС Словаччини Матуш Шутай-Ешток, який зазначив, що початкові дані розслідування свідчать про те, що нападник на прем’єра мав політичні мотиви.

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Звичайно, Фіцо доволі активно змінює життя у Словаччині у гірший для європрибічників бік, але ж навряд цього достатньо для вбивства. А от для розгойдування ситуації – цього досить.

Прибічники Фіцо вже почали розганяти опозиційний слід у замаху на прем’єра. Так, майже зразу ж з’явилася інформація, що стрілець має стосунок до проєвропейської політичної партії “Прогресивна Словаччина”. При цьому в самій партії заявили, що він не є членом їхнього руху, та засудили замах.

Шеф словацької поліції закликав журналістів і політиків “припинити поширювати ненависть” у соцмережах, адже це розпалює і без того небезпечну ситуацію. Однак деякі депутати керівної коаліції, схоже, не збираються спинятися у своїх спробах дискредитувати опозицію. Любош Блаха, проросійський депутат від партії Фіцо Smer, дорікнув опозиції в парламенті, що прем’єр-міністр “сьогодні бореться за своє життя через вашу ненависть”.

Віцеспікер парламенту Андрій Данко, голова ультраправої Словацької національної партії, запитав у опозиції: “Ви задоволені?”. Він також додав: “У ЗМІ відбудуться деякі зміни”. Кращого часу для чинної влади, аби реалізувати усі бажання стосовно зменшення демократії та свободи, аніж після замаху, годі й чекати.

Можливий російський слід

“Це надзвичайна подія, адже такого калібру політики не зазнавали нападу в Європі вже довгий час. Тим паче в такій досить спокійній країні, як Словаччина. Останній замах було скоєно у Сербії у 2003 році, коли вбили прем’єра Джінджича, який оголосив боротьбу з сербською мафією. Все це досить неочікувано”, – таку думку висловив дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

“Звичайно, виникає питання, чи цей Чинтула був один? Як на мене, то він навряд зміг би це вчинити без допомоги. Очевидно, що хтось міг його зорієнтувати, налаштувати й допомогти. Тому що замах на прем’єра – дуже серйозна річ, а цей чоловік стояв саме там, куди Фіцо підійшов упритул, і спокійно приніс із собою зброю. Його заява, що він був незадоволений утисками ЗМІ, явно недостатня, аби вчинити напад”, – вважає Олександр Левченко.