Під час війни львівські митники придбали елітну нерухомість і земельні ділянки в Карпатах.

Журналісти виявили, що родичі митників володіють розкішною власністю в Україні та Польщі. Вони щедро діляться цим майном з митниками, надаючи їм автомобілі, квартири та будинки безстроково та безкоштовно у використання.

Близькі львівських митників володіють салонами краси та люксовими комплексами відпочинку в найкрасивіших куточках Карпат, а також земельними ділянками, придбаними за значно заниженою ціною.

Юридичний радник TRANSPARENCY INTERNATIONAL UKRAINE Олександр Калітенко підкреслює, що митники мають можливість маніпулювати даними про розмитнення, що створює значні корупційні ризики.

Андрій Кузнік – в. о. голови Львівської митниці

Андрій Кузнік, 38-річний виконуючий обов’язки голови Львівської митниці з березня 2023 року, має значний досвід роботи в державних структурах. До цього він очолював Рівненську та Івано-Франківську митниці та працював у СБУ протягом 17 років, де здобув звання підполковника.

За даними його декларації, Кузнік отримує зарплату, має земельну ділянку з невеликим будинком під Києвом, що отримав у спадок, а також орендує квартиру у Львові площею 170 квадратних метрів.

Мати Андрія, Вікторія Кузнік, яка також працювала на митниці та зараз перебуває на пенсії, володіє чотирма квартирами в Києві та трьома земельними ділянками поблизу столиці. Одна з них розташована в елітному котеджному містечку “Канадське село” і оцінюється від 50 до 80 тисяч доларів. Інша, площею 28 соток, знаходиться в іншій частині Київської області та значно дешевша — приблизно тисяча доларів за сотку.

Мати Кузніка також володіє автомобілем “Лексус” 2010 року, який використовує її син і який зазначений у його декларації. Крім того, у 2021 році вона подарувала Андрію коштовний годинник “Монблан”, а брат — рюкзак “Луї Вітон”, кожен вартістю по 100 тисяч гривень.

Дружина Андрія, Антоніна Кузнік, до 2021 року працювала у сервісних центрах МВС, а згодом відкрила косметологічну студію “Щаслива я” в приміщенні п’ятизіркового готелю у Львові. Також Антоніна є трансформаційним психологом і надає приватні консультації за понад дві тисячі гривень на годину. Її підприємницька діяльність принесла майже мільйон гривень у 2023 році.

Серед майна Антоніни також дві земельні ділянки в Карпатах, у селі Яблуниця поблизу Буковелю, придбані після початку повномасштабного вторгнення за значно заниженою ціною — всього по 914 гривень за сотку, хоча ринкова вартість сягає 2,5 тисяч доларів за сотку. Ці ділянки вона купила разом з Вікторією Суш, дружиною іншого митника та колишнього підлеглого Андрія Кузніка.

Руслан Данів – начальник управління боротьби з контрабандою на Івано-Франківській митниці

35-річний Руслан Данів очолює управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил на Івано-Франківській митниці, де раніше працював Андрій Кузнік. Вони мають спільні фото у соцмережах та схожі дані у деклараціях, зокрема щодо карпатських ділянок, якими володіють їхні дружини.

Юридичний радник TRANSPARENCY INTERNATIONAL UKRAINE Олександр Калітенко зазначає, що такі зв’язки можуть створювати конфлікт інтересів, особливо якщо вони впливають на службові рішення.

Дружина Даніва, Вікторія, володіє кількома ділянками землі у Карпатах. Одна з них, площею 47 соток, оточена лісом і має ринкову вартість близько тисячі доларів за сотку. Її вартість у декларації не вказана.

Вікторія Данів також веде бізнес, доходи від якого минулого року склали майже 5,5 мільйонів гривень. За цією ж адресою зареєстрований ФОП її матері, яка займається роздрібною торгівлею.

Руслан Данів орендує квартиру в одному з найкращих житлових комплексів Івано-Франківська і нещодавно придбав “Лексус” 2017 року. Він також володіє квартирою у Львові, яку придбав у 2021 році за значно заниженою ціною — 16,5 тисяч доларів.

У місті Яремче Данів має земельну ділянку, поруч із якою розташована земля його родичів, включно з батьком Іваном, який працює у карпатському лісництві. На ділянці знаходиться дерев’яний будинок і гараж на дві машини, хоча в декларації про це немає згадки. Будинок вказаний у декларації сестри Марти, заступниці начальника одного з відділів Міністерства енергетики, як недобудова.

Іван Данів, батько Руслана, теж володіє ділянкою у туристичній Ворохті, вартість якої не вказана у декларації, хоча земля там коштує близько двох тисяч доларів за сотку.

Митник Львівської митниці Остап Козак

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

У липні 2023 року на митному пункті Смільниця виник скандал: волонтери звинуватили митника у вимаганні хабара за пропуск автомобіля для ЗСУ. Львівська митниця пояснила, що інспектор може затримувати вантаж для перевірки документів, і з митником провели бесіду щодо правил зйомки на пункті пропуску.

Головним фігурантом став Остап Козак, головний державний інспектор відділу оперативно-аналітичної роботи управління протидії митним порушенням Львівської митниці. За його декларацією, він володіє лише невеликою квартирою у Львові та автомобілем Audi 2012 року.

Раніше Козак володів ділянкою у 9 соток в курортній Поляниці, оціненою у 308 тисяч гривень, хоча ринкова ціна землі там значно вища. У 2018 році ділянка перейшла у власність його матері Уляни як подарунок. Уляна Козак є начальницею медичної служби у військовій частині. На місці ділянки, вказаній у декларації, будинок не знайдено, натомість поруч розташований спа-центр готельного комплексу, що належить матері іншого колишнього львівського митника.

Остап Козак має родинні зв’язки з іншими митниками: його вітчим Євгеній Фау є заступником начальника митного поста у Коломиї, а хрещений Роман Рифяк був підданий спецперевірці РНБО у 2022 році за підозрою у сприянні особам, щодо яких застосовано санкції.

Дружина Остапа Козака разом з його матір’ю володіють двоповерховим салоном краси поблизу Стрийського парку та земельною ділянкою під ним. У 2023 році вона також придбала нову Toyota RAV4. Однак питання про джерела коштів на бізнес та недекларування прибутків залишаються відкритими.

Серед інших нинішніх та колишніх працівників Львівської митниці, які значно збагатилися під час війни, відзначилися Роман Рифяк, Михайло Коломієць, Андрій Басараб тощо.