Ватажок Кремля Володимир Путін не зміг підписати угоду щодо будівництва газопроводу в Китай. Сі Цзіньпін, глава Китайської народної республіки, висунув неочікувану вимогу: відмовився купувати російський газ в обсягах, які пропонувала Москва, та заявив, що Пекін купуватиме блакитне паливо по внутрішнім цінам РФ.

Тобто фактично Сі Цзіньпін вимагає від Путіна субсидіювати вартість блакитного палива (що може означати продаж зі збитком). Тепер перед Росією стоїть вибір: або зменшувати видобуток газу, або продавати його “друзям” в Китаї за найнижчими цінами.

Росія позбулась головного покупця газу. Китай цим користується

Поки Китай хоче купувати газ за мізерними цінами, в ЄС навіть без Росії ціни на газ за кілька років впали в чотири рази: з 2200 до 439 доларів за тисячу кубометрів. Ще нещодавно колишній президент РФ та заступник Путіна в Раді безпеки Дмитро Медведєв прогнозував, що ціна на газ в ЄС без Росії злетить до 5000 доларів за тисячу кубів.

Замість цього Росія залишилась без можливостей продавати свій газ за ринковими цінами. В результаті санкцій, руйнації газопроводів з РФ до ЄС росіяни більше не можуть продавати газ ЄС в значних об’ємах.

В результаті “Газпром” у 2023 році отримав чистий збиток у розмірі 629 млрд руб. Роком раніше прибуток групи становив 1,2 трлн руб. “Газпром” за підсумками 2023 року пішов у збиток, який склав 629 млрд руб. Це найгірший результат за десятиріччя.

Постачати весь об’єм газу, який продавали в ЄС, в Китай технічно неможливо. Для цього треба будувати ще один газопровід. Однак Путін не зміг домовитися з головою КНР Сі Цзіньпіном щодо будівництва такого газопроводу – “Сила Сибіру-2”.

Financial Times заявили, що Китай захотів купувати газ у Росії за “внутрішніми російськими цінами”, що “сильно субсидуються”, Москва назвала це “необґрунтованим”. Також Пекін дав зрозуміти, що має намір купувати лише невелику частину з 50 млрд кубометрів на рік, які Москва хоче постачати за “Силою Сибіру-2”.

В Росії внутрішні оптові ціни на газ досягають майже 6 тис. рублів за тисячу кубометрів (і відрізняються залежно від регіону). Це 43.9 доларів за тисячу кубометрів.

Як РФ втратила ринок ЄС

ЗСУ запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Ще кілька років тому уявити втрату Росією європейського газового ринку було неможливо. Ні війна РФ проти Грузії 2008-го, ні війна проти України 2014-го з окупацією АР Крим не вплинули на позицію ЄС. Єврочиновники продовжували укладати контракти з “Газпромом” та інвестували мільярди євро у загальну інфраструктуру. Така ситуація була вигідна і РФ.

Для розуміння, “Газпром” 2021-го поставив до Європи 177,3 млрд кубометрів газу, з них 135,7 млрд – країни західної Європи (насамперед ЄС). 2022-го до Європи продали 174,3 млрд. 

Путін за кілька років зміг зруйнувати основу своєї економіки. Він примудрився втратити ринок збуту газу, завдяки якому Росія отримувала сотні мільярдів щорічно протягом десятиліть.