ФОП “Матякіна О.О.” не доставив українським військовим майже 600 дронів, а це 2 млн гривень.

Волонтери вже звернулися до правоохоронців, йдеться у сюжеті ТСН.ua.

За словами волонтерів, влітку вони дізналися про компанію, яка нібито ввозила в Україну дрони, ціни на які були нижчими за ринкові. Реквізити для оплати використовували офіційні, а компанія навіть вигравала тендери та успішно виконувала роботу.

Волонтерки Раміна Дадашева та Оксана Борисюк розповіли, що спочатку ФОП доставив одну партію дронів, які вони купили. Оскільки часто стосунки грунтуються на рекомендаціях та довірі, з цією компанією продовжили працювати й інші волонтери та військові.

Волонтерка Ані Саакян теж зробила кілька замовлень у ФОП “Матякіна”, які отримала. Потім представники компанії запропонували їй допомагати обробляти замовлення через великий попит. За це їй пообіцяли виплачувати комісію, яку Саакян передавала на дрони.

Успішно виконаних замовлень через Ані було понад тисячу. Загалом ФОП “Матякіна” нібито привіз більше 5 тисяч дронів, через що і клієнтів ставало все більше.

Більшість покупців думали, що за компанією стоять саме волонтери, хоча кошти перераховували на рахунки ФОП “Матякіна”. Щобільше, оплата за дрони також йшла і на кілька інших ТОВ, у криптовалюті, готівці та через електронні системи. Але ніхто навіть не сумнівався у чесності, доки наприкінці літа не почалися затримки із постачанням.

Волонтерка Оксана Борисюк отримала два дрони тільки через 2 місяці після замовлення. Поки вона очікувала на ці товари, то ще за кошти військових та волонтерів замовила ще 9 безпілотників за 650 тисяч гривень. Їх вона не отримала і досі.

Інша волонтерка Єлизавета Каневська оплатила дрон за 200 тисяч гривень з коштів благодійного фонду для батька подруги. Але його вона не отримала. Спочатку їй казали, що на митниці проблеми, потім дрони нібито у Польщі, а коли волонтерка запропонувала самостійно забрати в іншій країні, то виявилося, що вони вже не там.

Така проблем була масовою, оскільки покупці не комунікували між собою і ні про що не здогадувалися. Проте ФОП “Матякіна О.О.” продовжував приймати замовлення.

Згодом волонтерка Ані Саакян зрозуміла, що її використали шахраї. Адже вона допомагала оформлювати замовлення та приводила нових клієнтів. Оскільки замовники контактували з Ані, то й питання виникли до неї.

Коли покупці об’єдналися у групу, то виявилося, що станом на листопад ФОП “Матякіна” не доставила понад 600 дронів на суму більш як 2 мільйони доларів. Частину цих грошей офіційно переказали на рахунки ФОП, інша частина – у готівці, крипті. Але це ще неостаточна сума, бо постраждалих з’являється все більше.

Що відомом про ФОП “Матякіна”?

Власницею ФОП є Олеся Матякіна, яке вже тривалий час мешкає за кордоном. Також причетні підприємці Ірина Приступа та Назар Ткаченко, які приймали замовлення від імені цієї компанії.

Підприємці контактують з потерпілими, але звинувачують у всьому постачальника Володимира Харченка, який зник після отримання коштів на криптогаманець. Саме він нібито прийняв замовлення на велику партію дронів, але не зміг їх доставити в Україну.

ТСН поспілкувалися з Олесею Матякіною, яка стверджує, що жодного відношення немає до покупки дронів. За її словами, своїм ФОПом дозволила користуватися Приступі та Ткаченку, за що отримує певний відсоток прибутку.

Ірина Приступа мешкає на Волині і справді працювала з Матякіною, але нібито була у неї тільки менеджером. За її словами, її робота полягала в опрацюванні замовлень, переказі коштів на рахунок ФОП та видача дронів.

Підприємиця стверджує, що ФОП “Матякіна” не був в оренді, і вона не мала жодного доручення на користування. Кошти ж вона нібито не отримувала ні на свій рахунок, ні готівкою. Жінка підтвердила, що справді у неї люди замовляли і вона навіть у Ковелі особисто віддавала безпілотники.

ТСН намагалась поспілкуватись із підприємцем Назаром Ткаченком, але він відмовився коментувати скандал.

Збройні Сили України запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» та «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Утім, ніхто з фігурантів справи не показав документи, щоб підтверджували, куди ж виводили кошти. Тому покупці сумніваються, чи були взагалі централізовані партії безпілотників.

З придбаними дронами не все так просто

Частину безпілотників “ФОП Матякіна” купував в українським компаній дорожче, аніж за них платили волонтери чи військові. Потім покупцям скидали фото підробних накладних.

У поліції кажуть, що так часто виникають фінансові піраміди. Коли спочатку товари продають дешевше, навіть у мінус, але коли здобули репутацію, отримують велике замовлення і зникають.

Потерпілі вже написали десятки заяв на Матякіну, Приступу, Ткаченка та навіть сам ФОП. Дехто навіть написав заяву на волонтерку Ані Саакян, яка працювала з цими людьми.

Фігуранти справи також нібито зверталися до поліції, але ТСН побачили тільки копію заяви Приступи про спростування недостовірної інформації. Представники ФОПа обіцяють відшкодувати кошти і вже начебто хтось з волонтерів отримав виплати.