Ізраїльські військові завдали низки ударів по окремих ділянках лабіринту тунелів, які бойовики ХАМАС звели під Сектором Гази.

Речник Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявив, що Газа має один шар для цивільних, другий шар – для ХАМАС. Тому зараз йде робота, щоб дістатися до того іншого, який збудували бойовики. Підземні тунелі не використовують як бункери для жителів Гази, а тільки для того, щоб ХАМАС міг планувати операції проти Ізраїлю, відправляти диверсійні групи та обстрілювати його ракетами.

BBC розповіло, що ці тунелі мають назву “метро Гази” і неможливо сказати, яка саме територія під землею зайнята для цього і на скільки кілометрів вони простягаються.

У 2021 році ізраїльські військові знищили більш як 100 км цих тунелів. Проте ХАМАС стверджує, що вони тягнуть на 500 км, а ЦАХАЛ вразив тільки 5%.

Бойовики ХАМАС почали будувати таємні тунелі у 2005 році, коли Ізраїль забрав свої війська та поселенців. Процес пришвидшився після захоплення палестинцями контролю над анклавом. Через Єгипет та Ізраїль обмежив рух товарів і людей в обидва боки.

На піку ХАМАС та інші терористи використовували майже 2500 підземних ходів, які лежали під кордоном з Єгиптом. Так постачали комерційну контрабанду, паливо та зброю.

Після 2010 року необхідність у контрабанді скоротилася, оскільки Ізраїль дозволив імпортувати більше товарів через пропускні пункти. Водночас Єгипет затопив або зруйнував ці тунелі, борючись з незаконними поставками товарів.

Будівництво тунелів відбувалося і для того, щоб з часом напасти на Ізраїль. Так, 2006 року палестинські бойовики пробралися ходами, вбили двох солдатів ЦАХАЛ і захопили ще одного, якого тримали у полоні 5 років.

У 2013 році ЦАХАЛ знайшли тунель, який простягався на 1,6 км, а глибина його становила 18 метрів. Дах був забетонований, як і стіни. Він вів з Гази до території поруч із кібуцем. Наступного року Ізраїль знищили більш як 30 тунелів, але через один бойовики пробралися та вбили чотирьох ізраїльських солдатів.

Підземні ходи на кордоні здебільшого неукріплені, більш одноразові, адже головна ціль – вдертися до Ізраїлю. Тунелі у самій Газі більш надійні, оскільки їх використовують на регулярній основі. Вони обладнані для тривалого перебування та для переховування бойовиків, містять командні та диспетчерські пункти, мають освітлення, електрику та залізничні колії.

Протягом останніх років ХАМАС став краще будувати тунелі та й загалом вести війну, переймаючи досвід від сирійських терористів та Джихаду.

До прикладу, тунелі у Секторі Газі розташовані на глибині 30 метрів. Входи до них розташовані в мечетях, на нижніх поверхах житлових будинків, шкіл та інших громадських місцях. Такі “підземні міста” коштують мільйони доларів і тонни цементу, які були призначені на відбудову зруйнованого житла місцевого населення.

Збройні Сили України запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» и «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

З’явилася інформація, що 7 жовтня палестинські бойовики скористалися тунелем, щоб напасти на Ізраїль. Тоді загинуло мінімум 1300 людей, більшість яких – цивільні особи. До полону потрапили 150 осіб. Це вихід біля кібуца Кфар-Аза. Якщо це підтвердиться, то це означає, що палестинці обійшли підземні бетонні бар’єри та системи датчиків, які мали б спрацювати при вторгненні.

Якщо тунелі будуть зруйновані, то це призведе до жертв серед цивільного населення та заручників.

Крім цього, ХАМАС використовує цивільну інфраструктур та людей, як “живий щит”. Ізраїль скасовує удари, оскільки бойовики виставляють під ударів мирне населення. Такий самий прийом Сектор Гази може використовувати і в тунелях, посадивши туди заручників з Ізраїлю, США та інших країн.

Ця мережа тунелів ХАМАС “мінуснула” переваги ЦАХАЛ в технологіях та розвідці, а це ускладнює бойові дії. Також ці тунелі заміновані, тому якщо туди зайдуть ізраїльські солдати, вони можуть опинитися у пастці.