У соцмережах часто розповідають про конфлікти, які виникають у закладах освіти на тлі збирання коштів на солодощі та інші потреби. Доходить до того, що діти батьків, які не здають кошти, піддаються тиску зі сторони батьківського комітету та й самих вчителів.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов для ТСН.ua роз’яснив, чи можуть з батьків збирати гроші на різні речі для школи та дитсадка.

В одному дитсадків Луцька з батьків збирають по 200 гривень на придбання телевізора. На цьому наполягає адміністрація закладу та батьківський комітет. Батьків цікавить, чи законним це є та, чи треба здавати гроші у такому випадку.

За словами омбудсмена, варто враховувати різницю, коли просять здати кошти або ж вимагають це зробити. Подібні прохання можливі тільки у разі відсутності будь-яких інших варіантів.

Спочатку батьки повинні поцікавитися, чи подавав освітній заклад запит до управління освіти щодо придбання телевізора або інших предметів. У разі відмови батьки тільки за власним бажанням можуть здавати кошти, без жодного примусу. Якщо ж придбання буде здійснюватися через адміністрацію, то гроші варто перераховувати на спеціальний рахунок закладу освіти, якщо батьки самостійно придбали якесь майно або прилади, то його треба офіційно передати садочку або школі через акт приймання-передачі матеріальних цінностей. Тобто уся техніка перебуватиме на обліку в закладі освіти, і жодних махінацій її не буде, тобто придбаний батьками телевізор вихователь або вчитель забрати не зможуть.

Своєю чергою у Дніпропетровській області склалася вкрай неприємна ситуація. З батьків збирали кошти на солодощі для дітей до Дня Захисника. Одна мама не здала і попередила вчителя, що її дитина не їсти цукерок. Вона попросила учителя провести частування після уроків. Проте класний керівник проігнорувала прохання і зробила це на очах в дитини, якій нічого не вручила.

Збройні Сили України запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» и «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Горбачов додав, що в закладах освіти неприйнятним, коли проявляється булінг та дискримінація щодо дітей, батьки яких не здали гроші. За його словами, не варто у школах влаштовувати святкування з ласощами, оскільки це може бути шкідливо для здоров’я та відволікає дітей від освітнього процесу.

Водночас освітянам треба пам’ятати, якби хоча б одна людина не погодилася на святкування в межах школи, тоді треба відмовитися. Привітання зі святом можна проводити в інших формах, як-от малюнками, піснями, квестами тощо. У такому разі в дітей не буде знецінюватися важливість свята через збір коштів на солодощі.

Горбачов додав, що вчитель має отримати догану, якщо свято відбувалося під час уроку. Адже тут був зірваний освітній процес, ще й ображено дитину та її батьків.