Одеса – перлина на березі Чорного моря. Незважаючи ні на що, вона залишається одним з найпопулярніших туристичних напрямків України. Сюди варто їхати в будь-яку пору року, адже в місті є безліч культурних, історичних, архітектурних та гастрономічних локацій на будь-який смак.

Щоб ви нічого не пропустили, ми підготували для вас маршрут Одесою, який включає всі обовʼязкові до відвідування місця.

Почніть знайомство з легендарної вулиці Дерибасівської, тутешні мешканці кажуть, що прогулявшись нею, можна одразу пізнати весь одеський колорит. Відправною точкою слугує монумент Осипу Михайловичу Дерибасу, засновнику Одеси. Також тут розміщено барельєф винахідника мови есперанто – Людвігу Заменгофу.

Поруч розташований Міський сад – це старий парк, що був створений ще на початку ХІХ століття, одразу після заснування міста. Зараз тут можна відпочити, милуючись співочими фонтанами або зробити світлину біля знаменитої скульптури – “Дванадцятого стільця”, встановленої на честь відомої книжки письменників-одеситів Ільфа та Петрова. Неподалік ви помітите пам’ятник легендарному Леоніду Утьосову, який також народився в Одесі.

Ще одна цікава локація – “Куточок старої Одеси” на вулиці Гаванній. Це музей просто неба, який створили в середині 70-х років для того, щоб зберегти та врятувати цінні архітектурні обʼєкти з будинків, котрі довелось знести при будівництві мосту “Тещин язик”. 

Важко пройти повз величну будівлю у неоготичному стилі, що нагадує старі англійські замки. Це дім Бржозовського або палац Шахський. Останню назву він отримав завдяки справжньому іранському шаху, який після політичного перевороту на батьківщині знайшов прихисток в Одесі.

Далі пропонуємо звернути на вулицю Ланжеронівську, де біля будинку номер шість знаходиться відомий фонтан “Молодість”, який у народі також кличуть “Діти та жаба”.

Трохи далі ви побачите Сад скульптур Одеського літературного музею, де встановлено багато оригінальних меморіалів, зокрема знаменитому гумористу Михайлу Жванецькому, герою місцевих жартів Рабіновичу та інші.

Пройшовши через Думську площу, на якій знаходиться мерія, ви натрапите на одну з найбільш впізнаваних будівель — Одеський національний академічний театр опери та балету. Місцеві жартома порівнюють його з віденським тортом, а театрали з усього світу називають “найкращим творінням австрійських архітекторів” та “перлиною європейського бароко”. 

Далі – Приморський бульвар. Щоб оглянути всі його скарби можна витратити не один день, проте обовʼязковими локаціями для відвідування є памʼятник Дюку де Рішельє, готель “Лондонський”, Палац моряків, панорама порту.

Спустившись історичними Потьомкінськими сходами, ви потрапите на вулицю Приморську, де розташований порт. До речі, знамениті сходи були побудовані за наказом князя Михайла Воронцова. Таким оригінальним чином він зробив подарунок своїй дружині Єлизаветі, яка мріяла поєднати узбережжя з рештою міста.

Біля Морського вокзалу знаходиться ще одна цікава скульптура “Золоте дитя”, створена на честь геніальних дітей Одеси. Якщо пройти трохи далі, можна натрапити на обеліск Дружині моряка, що присвячений родинам мореплавців. 

Збройні Сили України запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» и «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Далі відправляйтеся на бульвар Жванецького, який раніше називався бульваром Мистецтв. Саме тут поставлено памʼятник апельсину, який за легендою врятував Одесу понад 200 років тому.

Після довгої прогулянки вам напевно захочеться підкріпитись, тоді сміливо вирушайте в одну з найсучасніших локацій Одеси – Міський ринок їжі, заснований відомим ресторатором Алексом Купером. Він розташований на розі вулиць Рішельєвської та Грецької, в історичній будівлі початку XX століття. До революції тут був комерційний банк, у радянські часи – кінотеатр, після розпаду СРСР – нічний клуб. Відреставрований Міський ринок їжі налічує 13 кафе та 6 барів на будь-який смак. 

Ще однією візитівкою Одеси є найвідоміший ринок Привоз. Це не звичайний базар, це – душа і серце міста. Як кажуть одесити “там можна купити все і ще трохи”. Привоз завжди славився величезним вибором товарів на будь-який гаманець та численною кількістю покупців. До речі, місцеві переконані, що саме тут народилася знаменита “одеська мова”. Тому, щоб відчути справжній колорит регіону, спробувати найсвіжіші та найсмачніші продукти, купити “фірмову річ”, пошиту на Малій Арнаутській, потрібно обов’язково відвідати Привоз!

Нехай ця подорож “перлиною біля моря” стане незабутнім досвідом та наповнить вас натхненням. Одеса завжди рада зустрічати гостей!