Кожен українець вимушений переплачувати під час оформлення паспортів. Державний поліграфкомбінат, який належить уряду, з кінця 2021-го відмовився від співпраці з міжнародною компанією і почав закуповувати бланки у скандальної компанії “Поллі-Сервіс” (засновник ЄДАПС).

Заробітку на паспортах виявилось недостатньо, тому прем’єр Денис Шмигаль з 2023-го змінив вимоги до акцизів, в результаті чого “Поллі-Сервіс” заробить мільярди на непотрібних голограмах. Про те, хто та скільки заробив на друку паспортів українців, читайте в матеріалі.

Схема з паспортами: як кожному українцю доводиться переплачувати

Нещодавно НАБУ вручило підозру колишньому голові поліграфкомбінату “Україна” Максиму Степанову, який начебто в 2013-му закуповував матеріали для виготовлення паспортів за завищеними цінами. Притому правоохоронці впродовж кількох років відмовляються реагувати на поновлення схеми закупівлі матеріалів через корупційний спрут ЄДАПС.

За часів прем’єр-міністра Дениса Шмигаля схема набула нових масштабів. В 2021-му комбінат очолила Тетяна Бондаренко, яку називають подругою колишньої менеджерки ЄДАПС. В результаті лише за перші три місяці свого керівництва “Поллі-Сервіс” отримав від “України” пів мільярда гривень за матеріали для виготовлення паспортів (обкладинки з чипами).

Корупційний спрут ЄДАПС повернувся до виготовлення паспортів, і кожен українець за це вимушений платити. Наприклад, ще в 2019-му бланк для виготовлення закордонного паспорта коштував 219 грн, в 2020-му – 330 грн, в 2021-му – 342 грн. А вже в 2022-му, коли бланки для паспортів почали виготовляти за допомогою матеріалів “Поллі-Сервіс”, вартість злетіла до 504 грн (вартість бланка без урахування адміністративної послуги).

Фактично за дорогі бланки вимушені платити всі українці, які оформлюють паспорти. І це тільки початок. З цього року переплачувати також доведеться і за голограми на акцизах (які значно збільшать вартість акцизних марок).

Поліграфкомбінат без пояснень відмовився від співпраці з міжнародною компанією Linxens, замість того почали закуповувати дорожчі матеріали у “Поллі-Сервіс”. Поліграфкомбінат “Україна” належить Кабінету міністрів. Підприємство виготовляє документи суворої звітності (акцизи, паспорти, посвідчення водія тощо), і навіть цінні папери. Протягом багатьох років це була одна з найкорупційніших сфер. Консорціум ЄДАПС фактично став монополістом та аж до 2014-го виготовляв бланки для міністерств. Щоб штучно збільшити вартість продукції, на документах розміщували голограми.

Чому “Поллі-Сервіс” – продовження ЄДАПС

“Поллі-Сервіс” – один з юридичних засновників ЄДАПС. Бенефіціар схем – Юрій Сидоренко, а керувала компанією Ірина Обиденко. Як розповідають наближені до поліграфкомбінату співрозмовники, Обиденко познайомилася з Тетяною Бондаренко ще за часів, коли та працювала в МВС. Зараз Обиденко володіє “Поллі-Сервіс” через “Інноваційно-індрустріальну групу”.

Раніше консорціум заробляв на друку і документів для Міністерства внутрішніх справ. У 2015-му, коли МВС припинило співпрацю з ЄДАПС, виявилося, що платити за ті ж документи можна значно менше. За словами на той момент глави МВС Арсена Авакова, за три квартали без консорціуму вдалося заощадити 108 млн грн. Про це ексміністр писав на своїй сторінці у Facebook.

Збройні Сили України запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонди «Повернись живим» и «Сталеві крила». Стань частиною історії та захисти Україну, приєднуйтесь до "Гвардії Наступу". 🇺🇦

Тривалу боротьбу з монополією ЄДАПС вів на той момент голова Держпідприємництва Михайло Бродський. Він із 2010 року домагався ліквідації голографічного захисту паперового документообігу в більшості сфер. ЄДАПС із 2004-го продавав за суттєво завищеними цінами захисні елементи до паперових бланків.

Представники монополіста домовлялися з керівником міністерства чи відомства, що захисні елементи використовуватимуться на більшості документів. Застосування голографічних елементів робило документ суттєво дорожчим і дозволяло ЄДАПС отримувати мільярдні прибутки на тендерах.

Члени IIG “Голографія” та “Поллі-Сервіс” раніше були власниками того ж ЄДАПС. Крім того, у них спільний керівник – Ірина Обиденко. Серед менеджерів нової компанії – родичка Юрія Сидоренка Марія Сидоренко.

Схема, яку колись вдалось ліквідувати, повноцінно відродилась і організувати це без відома прем’єр-міністра Дениса Шмигаля було неможливо. Своєю постановою він створив умови для збільшення заробітків “Поллі-Сервісу”.