Від 2020 року Україна має береговий комплекс “Нептун”, але далекобійної протикорабельної зброї досі ще мало. Однією з таких є ПКР Harpoon.

23 травня глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що Данія передасть Україні протикорабельні ракети “Harpoon” та пускові установки для них. Водночас Білий дім працює над тим, щоб передати Україні сучасні протикорабельні ракети та допомогти подолати російську морську блокаду.

Які основні характеристики, переваги та особливості цієї зброї, читайте у матеріалі.

Історія створення ПКР Harpoon

ПКР Harpoon: характеристики / Фото: commons.wikimedia.org

Американські протикорабельні ракети AGM/RGM/UGM-84 Harpoon вважаються найпоширенішими у світі. Розробила ПКР компанія McDonnell Douglas, зараз система випускається на підприємствах корпорації Boeing Defense.

Вперше США почали розробляти ракети, призначені для підводних човнів, що спливли, ще 1965 року. Тоді вони й отримали свою назву “Harpoon” за асоціацією з китобійним промислом.

Робота просувалась дуже повільно, оскільки ВМФ США не бачили гострої потреби. Тоді вважали, що палубна авіація з тактичними ядерними бомбами є більш ефективною. А самооборону кораблів вирішували за допомогою зенітних ракет, які були пристосованими для стрільби по надводним цілям.

Утім, коли ізраїльський есмінець Ейлат був потоплений ракетами П-1 Термін, які випустили з єгипетських катерів 1967 року, ВМФ США оцінили потенціал такої зброї та ухвалили рішення переорієнтувати програму Harpoon на боротьбу з кораблями. Офіційна робота над проєктом була розпочата 1968 року.

Спочатку було вирішено, що основними носіями нової зброї будуть патрульні літаки. Однак на початку 1970-х в США все ж розширили гаму можливостей та додали нові носії, наприклад, підводні човни.

Офіційно ПКР Harpoon прийняли на озброєння США 1977 року. Тоді протикорабельні ракети мали лише корабельний варіант базування RGM-84A. 1979 року прийняли варіант для літаків P-3 (AGM-84A), а 1981 року – варіант для підводних човнів.

Дальність польоту, наведення ракети та інше

Наведення ракети здійснюється у дві стадії:

– спочатку ракета слідує за курсом, встановленим раніше, на надмалій висоті в бік цілі;

– у розрахований момент вона ініціалізує активну радіолокаційну головку самонаведення для пошуку цілі в секторі радіусом 45 градусів від напрямку польоту.

Максимальна дальність виявлення есмінця становить 40 км (за наявними даними), а ось катерів – до 18 км. Коли ракета виявить ціль, вона одразу наводиться на неї та здійснює атаку. Атака можлива двома способами:

– горизонтальне атакування цілі – тоді ракета рухається паралельно воді на малій висоті (2-4 метри);

– маневр “гірка”, коли ракета спочатку підіймається угору на висоту до 18 км, а потім пікірує на ціль – найкраще підходить проти підводних човнів, що спливли, і невеликих маневрених катерів.

В бойовій ситуації протикорабельні ракети Harpoon вперше застосував іранський флот 1980 року (під час ірано-іракської війни).

Основні технічні характеристики AGM-84L Harpoon Block II

Запуск RGM-84 Harpoon за допомогою пускової установки ASROC з борту фрегата “BADGER” / Фото: wikipedia.org

Вага: 540 – 691 кг;

Довжина: 3,8 – 4,6 м;

Діаметр: 34,3 см;

Двигун: турбореактивний двигун та твердопаливний прискорювач;

Розмах крил: 91,4 см;

Операційна дальність: 140 – 280 км;

Висота польоту: політ над гребенями хвиль;

Швидкість: 850 км/год (0,85 Маха);

Збройні Сили України запекло нищать російських окупантів: щоб підтримати їх можна перерахувати пожертви у фонд «Повернись живим». Долучитись до волонтерства, або отримати допомогу через державний портал viyna.net. Все буде Україна! 🇺🇦

Система наведення: інерціальна система наведення з радіовисотоміром та активна радіолокаційна на кінцевій ділянці польоту;

Боєголовка: 221 кілограм, фугасна.

Чи можна використовувати ПКР Гарпун у війні в Україні

Україна ще від 2021 року веде перемовини щодо закупівлі протикорабельних ракет Harpoon для корветів типу “Ада” (їх будують в Туреччині для ВМС України і перший було закладено саме у вересні 2021 року).

Втім, ЗСУ не мають літаків, субмарин чи кораблів, з яких можна здійснювати пуск цією ракетою. Тобто підійде лише берегова версія протикорабельної ракети Harpoon. Якщо виставляти систему, наприклад, в районах Миколаївської чи Одеської області, дивізіон “Гарпунів” зможе запобігти висадженню десанту чи обстрілу портових міст з кораблів РФ. Але дістати до есмінців Чорноморського флоту РФ, які “Калібрами” обстрілюють українські міста, Harpoon не зможе.

Скільки кошту ПКР “Гарпун”

Ціна однієї протикорабельної ракети “Гарпун” (версія AGM-84L Block II) – від 1,5 млн доларів (для міноборони США) та до 9,2 млн доларів за одиницю (для іноземних країн).

Наприклад, за 10 ракет AGM-84L Block II із додатковим оснащенням та послугами Індія заплатила 2020 року 92 млн доларів США.