Єврейська Пасха 2020: як відзначати і що не можна робити в Песах

Песах, відомий також як єврейська Пасха, – весняне свято в пам’ять про вихід євреїв з Єгипту.

Подпишись на нашу страницу в Facebook и наш Telegram-канал! Там только самые важные новости и никакой рекламы!

У 2020 році Песах розпочнеться увечері 8 квітня і завершиться 16 квітня. Детальніше про свято, його історію, традиції і заборони розповідає PROZORO.NET.UA.

Песах 2020: традиції свята

Історія свята Песах

Песах – центральний свято в календарі іудеїв, який пов’язаний з усвідомленням євреїв як народу. Назва свята походить від слова пасах, що на івриті означає «пройшов мимо, минув».

Свято присвячений звільненню єврейського народу від 400-літнього рабства єгипетського. Господь, щоб звільнити обраний народ, послав на єгиптян десять страт, і тільки після десятої фараон відпустив євреїв на свободу.

Напередодні останньої із страт єгипетських – ураження первістків – Бог наказав євреям заколоти ягнят, засмажити їх м’ясо, а їхньою кров’ю позначити одвірки. У ніч з 14 нісана Бог «пройшов повз» (пасах) будинків євреїв і вони були врятовані в інших будинках загинули всі первістки.

Песах святкується на честь виходу євреїв з Єгипту під проводом пророка Мойсея

Свято Песах також пов’язують з сезоном зміни зимових пасовищ на літні, а звичай мазати одвірки кров’ю був магічним ритуалом захисту стад.

Пасха і Песах: чим відрізняються

Незважаючи на схожі назви у Песаха і Великодня немає нічого спільного. Проте з Нового Завіту під час святкування Песаха Ісус Христос зібрав своїх учнів на Тайну вечерю, перед зрадою іуди і смертю на хресті.

Спаситель ототожнював себе з пасхальним ягням, якого євреї принесли в жертву перед звільненням з Єгипту.

«Таємна вечеря». Фреска Леонардо да Вінчі, 1495-1497

Традиції свята Песах

Перший і останній день святкування Песаха – вихідні, а весь тиждень вважається святковою і наполовину робочої. У сучасному Ізраїлі в дні Песаха люди прагнуть подорожувати.

Дата Песаха обчислюється за іудейським місячним календарем і випадає на 14 нісана, першого весняного місяця.

У перший вечір Песаха після заходу на вечерю збирається вся родина. Святкова вечеря називається седер, і на нього прийнято подавати особливу їжу в спеціальному блюді.

В Песах євреї прісний хліб їдять мацу, який народ їв після виходу з Єгипту.

На Песах печуть спеціальний хліб, який називається «маца»

Також на столі традиційно присутні гірка зелень – символ гіркоту єгипетського рабства, символ життя – варені яйця, суміш з тертих яблук, горіхів та фініків, яка символізує глину, з якої в рабстві працювали євреї.

Також на стіл кладуть шматок смаженої баранини, який не їдять, – він є символом жертвопринесення в Єгипті.

Також на седер готують традиційні для Шабату страви: салати, тушкований батат, курка у медовому соусі, печена риба і т. п.

Піднос, на який прийнято класти страви для седера

Під час вечері потрібно випити чотири келихи вина або кошерного виноградного соку – в відповідності з числом даних богом обіцянок єврейського народу: «Виведу, спасу, визволю і візьму». Далі наливають п’ятий келих – Элияу (пророка), його не п’ють.

Під час Песаха, як і на Суккот, Шавуот і інші свята, часто можна почути фразу Хаг Самеах, що значить «З святом!». Відповісти можна цієї ж фрази.

Песах: що не можна робити

На Песах не можна їсти продукти, які готуються шляхом бродіння: хліб, пиво та інший алкоголь на основі солоду.

Більш того, їх забороняється зберігати в будинку, тому перед святом в будинку роблять ретельне прибирання, позбавляючись від цих продуктів.

Песах 2020: що не можна робити

У перший і останній день Песаха не можна працювати. Інша частина святкового тижня – частково робоча.

Читайте також PROZORO.NET.UA: Великдень 2020 в Україні в карантин: які традиції і що тепер суворо заборонено робити.

Источник

Только что написал(а)
смотреть
пишет
Обсудить
Поделиться
author
пишет сообщение