Як йододефіцит впливає на здоров’я жінки: симптоми і наслідки

Подпишись на нашу страницу в Facebook и наш Telegram-канал! Там только самые важные новости и никакой рекламы!

Близько 4,5 мільйонів українців за офіційною статистикою страждають від дефіциту йоду. Реальні ж цифри можуть бути значно більшими. Адже недолік цього вкрай важливого для здоров’я людини мікроелемента фіксується у всіх без винятку регіонах України. При цьому, жінки відчувають на собі наслідки йододефіциту набагато гостріше. Викликані ним порушення щитовидної залози у них зустрічаються частіше, ніж у чоловіків. Чому і як позначається дефіцит йоду на здоров’ї і самопочутті прекрасної половини людства – читайте в матеріалі PROZORO.NET.UA.

Жінки значно гостріше переживають дефіцит йоду і викликані ним захворювання щитовидної залози. Приміром, вузлові утворення в щитовидній залозі у жінок діагностують в чотири рази частіше. Тому для представниць слабкої статі забезпечувати організм йодом ще важливіше, ніж для чоловіків.

«Жіноча частина населення страждає від захворювань щитовидної залози значно частіше. Адже жінки зазнають на собі вплив гормональних перебудов. Так і генетична схильність спрацьовує: вона передається саме по жіночій лінії», — пояснює лікар-ендокринолог Наталія Логачова.

«З чим це пов’язано? По-перше, спадковий фактор. По-друге, це підвищена потреба жінки в гормонах щитовидної залози під час пубертату, під час вагітності і під час годування дитини грудьми», — підтримує колегу лікар-ендокринолог вищої категорії Олександр Богатирьов.

При цьому, дефіцит йоду не відразу призводить до появи серйозних захворювань. Починається все, здавалося б, значно невинний.

1. Перші симптоми: зміни самопочуття

«Підступність цього захворювання полягає в тому, що протягом тривалого часу воно протікає безсимптомно. Знадобиться 10-15 років, щоб видиме збільшення щитовидної залози. І жодних скарг на цей час не буде. Тому першим дзвіночком для того, щоб пройти обстеження на патологію щитовидної залози, є саме проживання жінки на території України», — зазначив Богатирьов, підкресливши, що проблема нестачі йоду варто для нашої держави дуже гостро.

Перші відчутні прояви йододефіциту – це швидка стомлюваність, дратівливість і безсоння, зниження пам’яті та уваги. Так організм сигналізує, що йому не вистачає гормонів, які продукує щитовидна залоза – Т3 і Т4. Ці гормони впливають на всі без винятку системи організму. А будівельним матеріалом, з якого щитовидка утворює ці гормони, є як раз таки йод.

І ігнорування цих симптомів з часом може вилитися у більш серйозні проблеми. Які саме — залежить від того, щитовидка виробляє мало гормонів Т3 і Т4 (це називають порушенням функції щитовидної залози) або, навпаки, продукує їх набагато більше, ніж потрібно (так буває, коли функція щитоподібної залози підвищена).

«Знижена функція призводить до раннього атеросклерозу. Підвищена – до порушення ритму серця. Іноді кардіологи місяцями лікують порушення ритму – і безрезультатно. Адже його справжня причина полягає в надлишку гормонів щитовидної залози, які ми за два-три тижні можемо швидко нормалізувати», — розповідає завідувач відділом профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії МОЗ України Володимир Паньків.

2. Зміни в зовнішності: пора до лікаря

Дефіцит йоду і викликані ним порушення в роботі щитовидної залози також негативно позначаться на зовнішності жінки. Перш за все – на стан шкіри, нігтів і волосся. Якщо відчуваєте, що ваша шкіра стала значно сухіше, нігті почали частіше ламатися, а волосся інтенсивніше випадають – це може бути криком про допомогу вашої щитовидки.

«Сухість шкіри, ламкість нігтів, випадання волосся – дзвіночок, що треба йти до лікаря. Ці скарги не дає йододефіцит, а вже його наслідок – недолік гормонів щитовидної залози, гіпотиреоз. Він і буде давати такі симптоми. Якщо вони є – необхідно звернутися до фахівця, лікаря-ендокринолога», — підкреслює Богатирьов.

Він також зазначає: на тлі змін у зовнішності та самопочутті існує ризик розвитку депресії.

При цьому, уникнути відвідування лікаря не вдасться. Впоратися з проблемами зі шкірою і волоссям вам не допоможуть ні дорогі креми, ні кращі засоби для зміцнення волосся і нігтів.

Крім того, порушення функції щитовидної залози позначаться і на вазі жінки. Якщо щитовидка виробляє занадто мало гормонів, це знизить метаболізм – і жінка почне стрімко набирати вагу. Якщо ж гормонів щитоподібної залози в організмі більше, ніж потрібно – відбувається стрімке схуднення. І ні дієти і фізичні навантаження не впливають на цифри на вагах.

3. Складні наслідки розладів в роботі щитовидки

Порушення функцій щитовидної залози тягне за собою порушення інших функцій жіночого організму. Насамперед – репродуктивної функції.

«Небезпека цього захворювання полягає в тому, що гормони щитовидної залози впливають на репродуктивну систему жінки. Жінка може звернутися до гінеколога зі скаргою на безпліддя – первинне або вторинне. Воно викликане тим, що підвищений тиреотропний гормон при зниженій функції щитовидної залози. Це викликає ановуляторні цикли , які призводять до безпліддя», — пояснює Богатирьов.

Разом з тим після досягнення жінкою 45-річного віку на зміну загрозі безпліддя приходить атеросклероз.

«Після 45 років порушення холестеринового обміну призведе до атеросклеротичному процесу. Тобто до ураження судин. Або, як кажуть у народі, до їх «закупорки», — пояснює Богатирьов.

Щоб уникнути всіх цих проявів порушень роботи щитовидної залози, потрібно подбати про свою зоб заздалегідь. Регулярно проходити обстеження у лікаря-ендокринолога. І учитівая те, що Україна входить в перелік йододефіцитних країн – піклуватися про регулярному забезпеченні свого організму достатньою кількістю йоду. Для цього медики рекомендують солити готові страви йодованою сіллю і збагатити власний раціон продуктами з високим вмістом йоду. Це, насамперед, морська риба, особливо тріска і оселедець, м’ясо криля, морська капуста, салат, шпинат.

І обов’язково хоча б пийте курсами препарати йоду і селену, які продаються в аптеках. Саме в такій комбінації йод буде краще засвоюватися організмом. А селен, який називають мікроелементом молодості, ще й сприятливо вплине на зовнішній вигляд жінки — що так важливо для кожної представниці прекрасної статі.

Источник

Только что написал(а)
смотреть
пишет
Обсудить
Поделиться
author
пишет сообщение